פיתוח אפליקציות: מאיפה מתחילים?

פיתוח אפליקציות: מאיפה מתחילים?

פיתוח אפליקציה איכותי, הוא דבר מורכב למדי, אפילו באפליקציות פשוטות יחסית. ממשק משתמש הוא עולם בפני עצמו ובדיקות הן גם היבט מורכב למדי. אם מדובר באפליקציות שמציעים לציבור הרחב וצריכים גם לשווק ולתמוך בהן, המורכבות גדלה עוד יותר. מאיפה מתחילים לטפל בכך?

הגדרת מטרות ראשיות

לפני הטיפול בצד הטכני, חייבים להבין את המטרות העסקיות או האישיות שלנו, אשר לשמן אנחנו בכלל מעוניינים לפתח. מה רוצים להשיג בכך? עדיף לצמצם במטרות ואולי לפצל לפיתוח כמה אפליקציות בנפרד, מאשר ליצור אפליקציה אחת, שהיא מסובכת ושאפתנית מדי.

הבנת השלכות מעשיות

לאחר הגדרת המטרות בבירור, ניתן להתחיל להתעמק במשמעויות משנה של מימושן. השלכות אלה תהיינה שונות, אם מדובר בפיתוח עסקי לעומת פיתוח למטרות אישיות. בשלב זה תישאלנה שאלות דוגמת, האם זה פיתוח עבור עובדי החברה בלבד או עבור לקוחות? אולי עבור שותפים או ספקים? על אילו סוגי מכשירים ומערכות הפעלה ייצטרך התוצר הסופי לפעול? מהם איומי האבטחה הרלבנטיים? אילו עוד השלכות מיוחדות ישנן (למשל, שמירת פרטיות מידע לקוחות, על פי רגולציות מחייבות דוגמת GDPR).

פיתוח אפליקציות

הבנת הכרוך בפיתוח

יש להעריך מראש, באופן כללי אך בסיוע מומחים, מה יהיה כרוך בפיתוח. כמה זה יעלה? כמה זמן זה ייקח? האם עיצוב ממשק המשתמש יידרוש הסתייעות במומחים לנושא זה או שנשאיר זאת לחברת הפיתוח? אמנם לא פשוט להעריך דברים כאלה, מה גם שתכניות תמיד משתנות מעט תוך כדי תנועה, אך מדובר על סדרי גודל, שימחישו מאיפה מתחילים. ייתכן, שהערכה כזו תחייב לשנות תכניות באופן נרחב או לוותר על פרוייקט זה, כעת או בכלל.

אפיון עסקי יסודי

מבחינה עסקית, חייבים לקחת בחשבון כבר בהתחלה, את כל ההיבטים ש"מסביב" ליצירת האפליקציה, כשיווק ותמיכה מתמשכת. מה כרוך בכך? האם אנו ערוכים לכל זה והאם זה משתלם? אם הוחלט שיוצאים לדרך, אז יש לתכנן גם היבטים אלה באופן מסודר. בין השאר, צריך בשלב זה להיות ברור מי יהיו בעלי התפקידים בעסק שאחראים על האפליקציה מהיבטים שונים.

אפיון טכני יסודי

לאחר שהוחלט לפתח ומה לפתח, יש לתכנן את הפיתוח באופן מפורט יותר. זאת, כולל התייחסות לרכיבים השונים של האפליקציה, מתודולוגיית הפיתוח שבה יפתחו אותה ואופן ביצוע הבדיקות. כל אפליקציה היא "ספגטי" של קוד. גם כשקוד זה מסודר ומתועד, הוא עניין די מורכב. לכן, בחירת המפתחים חשובה במיוחד, מאחר שבהמשך הדרך יהיה לא פשוט להעביר את הפיתוח מחברת פיתוח אחת לאחרת או ממפתח אחד לאחר, במקרה שלא מרוצים מהעבודה איתם.

לסיכום

ידוע הפתגם הסיני, לפיו גם מסע של אלף מיל מתחיל בצעד אחד קטן. אם תוודאו מוקדם ככל הניתן ש"הצעדים הראשונים" יהיו בכיוון הנכון, ההמשך יהיה חלק הרבה יותר. ולהיפך – ככל שמתחילים בכיוון שגוי, שוגים יותר בהמשך.

קראו גם: 5 דרכים יעילות לשווק את האפליקציה שלכם

סגירת תפריט