טיפים ליזם מתחיל

טיפים ליזם מתחיל 


יזמים מתחילים נתקלים במהמורות עימן עליהם להתמודד בתחילת דרכם. יש להם חלום או חזון עסקי, והם זקוקים לתובנה אשר תסייע לספק את הבסיס לעתידם. להלן מספר עצות אותן כדאי לכל יזם מתחיל ליישם בתחילת דרכו:

 

התמקדות, התמקדות, התמקדות


בתחילת דרכם, חשים יזמים רבים צורך "לחטוף" כל הזדמנות בה הם נתקלים. לעיתים קרובות, מדוב בסיכונים. יש להגביל את היעילות והפרודוקטיביות ולבצע בכל פעם היבט אחד של העסק באופן מושלם. אם חש היזם בכל זאת צורך לזנוח את הפרויקט בו הוא עוסק כרגע לטובת פרויקט אחר, נראה שמדובר במיזם האמיתי בו עליו לעסוק.

 

להבין את העשייה ולממש את היכולות


אין להתחיל עסק רק כי טמונים בו רווחים היפותטיים גדולים. יש להתמקד בעשיית תחום אהוב. עסקים אשר נבנים סביב העוצמות והכישורים של בעל העסק, יהיו בעלי סיכוי גדול יותר להצלחה. חשוב לא רק ליצור עסק רווחי, אלא גם להיות מאושר מניהולו וצמיחתו מידי יום. אם הלב לא נמצא בעסק, הוא לא יצליח.

 

הגדרה בשלושים שניות


במפגשים עם משקיעים או לקוחות פוטנציאליים, על בעל העסק להיות תמיד מוכן לתאר את המגרש העסקי שלו. עליו לציין את מהות העסק, השירות והמטרות אותם הוא מספק באופן ברור ותמציתי. יש לדבר תמיד בשפת המאזין ולא לסבכו במונחים אותם לא יבין. פחות זה תמיד יותר.
על בעל העסק לסגל את היכולת לסכם את העסק שלו בפני אדם מקרי אותו הוא פוגש בנסיעה במעלית אשר אורכת שלושים שניות.

 

לדעת את הידוע והלא ידוע


אף אחד אינו יודע הכול, על בעל העסק להקיף את עצמו עם יועצים ומנחים אשר יטפחו אותו להפוך למנהיג ואיש עסקים טוב יותר. עליו למצוא אנשים מצליחים, בעלי ידע, עימם ניתן לחלוק אינטרסים משותפים ומטרות עסקיות הדדיות אשר רואות ערך בעבודה איתו לטווח ארוך.

 

התנהגות של מתחיל


יש לשכוח ממשרדים מפוארים, מכוניות מהירות וחשבונן הוצאות מנופח. הארנק הוא מהות החיים של העסק. יש לתרגל ולשכלל את אמנות החיסכון. כל שקל שיוצא מהחשבון, צריך לחזור בצורת תפוקה, הכנסה או השקעה. יש לבדוק כל הוצאה. לשמור על תקורה נמוכה ולנהל את תזרים המזומנים באופן יעיל.

 

ללמוד תחת אש


שום ספר על תכנית עסקית אינו יכול לחזות את העתיד, או להכין את בעל העסק באופן מלא להפוך ליזם מצליח. התכנית המושלמת אינה קיימת. אין לקפוץ ישר לתוך עסק חדש ללא כל מחשבה או תכנון, אך מצד שני יש להימנע מהמתנה של חודשים או שנים לביצוע.
בעל עסק יהפוך ליזם טוב כאשר העסק שלו נבדק במקרי חירום. הדבר החשוב ביותר אותו יש לעשות, הוא ללמוד מהטעויות, ולעולם לא לחזור על אותה טעות פעמיים.

 

איפה הכסף?


אם בעל העסק זקוק לסכומי הון גדולים על מנת להשיק את המיזם שלו, עליו לחזור אל לוח השרטוט. למצוא את נקודת ההתחלה במקום נקודת הסיום. לקצץ תכניות יקרות והוצאות ראוותניות. לפשט את הרעיון העסקי עד לשלב ההתחלה. למצוא דרכים על מנת להוכיח את המודל העסקי בתקציב זעום. להוכיח את הפוטנציאל העסקי של העסק טרם החיפוש אחר משקיעים. אם הרעיון מוצלח, סיכויי גיוס ההון ממשקיעים ישתפרו באופן דרמטי.

 

הוכחות בשטח


יש להרשים עם פעולות ולא עם מלל. יש להציג את העסק בהתלהבות, אך בטוב טעם. יש להימנע מהגזמות ומטרות מרחיקות לכת.
 
פרסום תגובה
    
  פרסם תגובה