שוק הטאבלטים – מראשית ימיו ועד היום


שוק הטאבלטים – מראשית ימיו ועד היום


מחשבי טאבלט הם כיום חלק בלתי נפרד מעולם התקשורת והמדיה, לצד הסמארטפונים, מחשבים ניידים ושאר מיני מחשבים בגדלים שונים המיועדים לשימושים שונים. עד לפני כמה שנים בודדות לא רק שלא הכרנו את המונח "טאבלט", אלא אפילו לא יכולים היינו לדמיין מכשיר מסוג זה, או לחשוב על סיבה טובה לקנות מן מסך מגע חכם שכזה במיטב כספנו. אז הגיעה, איך לא, חברת אפל, ושינתה (שוב) את כללי המשחק, ואת עולם התקשורת והטכנולוגיה בו אנו חיים. במאמר הבא נסקור את ההיסטוריה הקצרה של מכשיר הטאבלט, כיצד הוא התחיל ומה מצב השוק כיום –
 
טאבלטים – עוד תחום מהפכני מבית אפל
בשלהי שנת 2009, הציג סטיב ג'ובס את מכשיר האייפד, הלוא הוא למעשה הטאבלט הראשון. כבר בהשקת המכשיר, עוד בטרם יציאתו למכירה בחנויות בתחילת אפריל 2010, ברור היה כי מדובר בעוד מהפכה מבית היוצר של אפל, אשר רק כמה שנים לפני כן שינתה בצורה דראסטית את שוק נגני המוסיקה (עם יציאת האייפוד), ואת שוק הטלפונים הסלולאריים (עם יציאתו של האייפון). אפל הציגה לנו מכשיר מסוג חדש, בין מחשב נייד לסמארטפון, בעל מסך מגע גדול ומשקל קטן. האייפד הראשון נמכר מידית במאות אלפי יחידות בעולם, ולמרות שאפל לא בהכרח ייצרה את הטאבלט הראשון בעולם, היא לבטח הכניסה אותו לשימוש נרחב, ושינתה את התחום הזה מן הקצה.
 
כבר בנובמבר באותה שנה (2010) יצא לשוק המתחרה העיקרי הראשון של האייפד, הלוא הוא ה"גלאקסי טאב" מבית היוצר של סאמסונג. טאבלט זה נחשב על פי מרבית העוסקים בתחום למוצלח פחות (בלשון המעטה..) מהאייפד,אך למעשה פתח את השוק למתחרים ויצרנים חדשים. בו בזמן החלה חרושת של שמועות סביב מערכת ההפעלה החדשה שמפתחת חברת גוגל – "אנדרואיד הוני קומב" (Android HonyComb). מערכת זו הושקה למעשה בשוק הטאבלטים בפברואר 2011, בטאבלט "Xoom" מבית מוטורולה. למרות התחושה כי קיימת התקדמות מסוימת במערכת ההפעלה של אנדרואיד, אשר תוכל בעתיד לתת תחרות ראויה   לזו של אפל, ברור היה לעוסקים בתחום כי מדובר עדיין במערכת הפעלה ראשונית יחסית, אשר  אינה נמצאת ברמה של המתחרה העיקרית. גם המתחרות הנוספות אשר פיתחו בחודשים שלאחר מכן טאבלטים מבוססי אנדרואיד "הוני קומב" לא הצליחו לתת תחרות אמיתית לאייפד.
 
בהמשך, שיפרה גוגל בצורה ניכרת את מערכת ההפעלה שלה, בשיתוף עם מהנדסיה של חברת סאמסונג. השינוי האמיתי בשוק הטאבלטים הגיע בסוף שנת 2011, עם השקתו של הטאבלט הראשון המצויד במעבד בעל ארבע ליבות, מבית היוצר של ASUS.
 
מאז ועד היום, עברה בסך הכל שנה אחת, אך נראה כי שוק הטאבלטים השתנה לבלי היכר. ניתן למצוא כיום דגמים שונים ורבים של טאבלטים בעלי מעבדי ארבע ליבות, אשר עושים דברים מופלאים ומדהימים. הדוגמה המוכרת יותר היא כמובן הדור השלישי של האייפד, המגיע עם מצלמה באיכות גבוהה, מסך ברזולוציה חסרת תקדים ואינספור יישומים אפשריים נוספים.
 
ומה צופן בחובו העתיד? קשה לחזות מה יוליד יום בעולם הטאבלטים, אבל לפחות דבר מעניין אחד עתיד להתרחש בחודשים הקרובים, וזהו השקתה של מערכת ההפעלה החדשה של מייקרוסופט – Windows 8. גם ה Android 5.0 צפויה להיות שחקנית מרכזית בעולם הטאבלטים בחודשים והשנים הקרובות, וכמובן שלא ניתן להספיד את אפל הגדולה, גם אם תחת הנהלה חדשה. בקיצור – היה מעניין, ויהיה עוד יותר... 
פרסום תגובה
    
  פרסם תגובה